با سیستم تلفنی VOIP  بیشتر اشنا شوید.

 

خطوط تلفنی ( SIP Trunk ) خطوط تلفنی هستند که از تکنولوژی VOIP برای برقراری تماس بر بستر شبکه IP استفاده می کنند و قابلیت انتقال و مدیریت بیش از یک تماس تلفنی به صورت همزمان را دارند.برای درک بهتر عبارت SIP Trunk شما را با معنای کلمه های سازنده این عبارت یعنی SIP و Trunk آشنا می کنیم :

پروتکل SIP همانطور که قبلا اشاره کردیم , یک پروتکل سیگنالینگ ارتباطی است که برای شروع , نگهداری و خاتمه جلساتی که بر روی بستر IP هستند و در نهایت به مقصد های مختلف مثل یک تلفن تحت شبکه ( IP Phone ) ختم می شوند , کاربرد دارد . این جلسات شامل سیگنالینگ های مولتی مدیا مثل صوت و تصویر هستند . پروتکل SIP یکی از پرکاربردترین پروتکل های VOIP به شمار می رود.

کلمه Trunk بیشتر از آنکه مفهوم فیزیکی داشته باشد , یک ارتباط بوده که زمینه را برای برقراری بیش از یک مکالمه و تماس تلفنی به صورت همزمان فراهم می کند.

به بیان ساده تر شما با داشتن یک خط تلفنی SIP Trunk قادر خواهید بود بر روی یک شماره تلفن به صورت همزمان تعداد بیش از یک تماس تلفنی بدون اشغالی داشته باشید.

در حال حاظر خطوط تلفنی SIP Trunk توسط شرکت مخابرات ایران و شرکت های دارای پروانه FCP از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی , بر بستر فیبر نوری , زوج سیم مسی و اینترنت به مشترکین ارایه می گردند