برقراری ارتباط بین سیستم تلفنی VOIP و سانترال پاناسونیک

                       چرا و چگونه..؟؟؟

 

سیستم تلفنی VOIP به  سبب برخورداری از قابلیت های مختلف همچون صف انتظار تماس , گزارشات تماس ,امکان ایجاد داخلی روی تلفن همراه , کنفرانس های صوتی و تصویری , ظبط مکالمات تلفنی , سهولت در فراهم سازی بستر دورکاری , تفکیک تماس های ورودی بر روی تلفن گویا , پشتیبانی آسان از کلیه خطوط تلفنی  نظیر سیپ فون , سیپ ترانک , E1 و خطوط تلفن شهری آنالوگ , عدم محدودیت در تعریف تعداد داخلی ها , فکس  نرم افزاری , سیستم پیجینگ و ده ها قابلیت دیگر امروزه مورد توجه بسیاری از مدیران و صاحبان مشاغل قرار گرفته است.

راه کارهای مختلفی برای پیاده سازی سیستم تلفنی VOIP وجود دارد . اما آنچه در این مقاله مدنظر ماست , برقراری ارتباط بین سیستم تلفنی VOIP با سانترال پاناسونیک می باشد.

سوالی که در ذهن مطرح می شود این است که چرا باید این دو سیستم ارتباط برقرار کنیم ؟

در حال حاظر بسیاری از شرکت ها و سازمان ها در حال استفاده از سانترال های پاناسونیک برای ارتباط تلفنی داخلی بین کارمندان خود هستند. چه بسا مجموعه هایی که یا شبکه کامپیوتری ندارند و یا شبکه کامپیوتری آنها از پایداری لازم برای پیاده سازی سیستم تلفنی ویپ برخوردار نیست . بنابراین استفاده از تلفن های آنالوگ  فعلی آنها در سیستم تلفنی VOIP تا حد بسیار زیادی سبب کاهش هزینه های راه اندازی سیستم تلفنی ویپ آنها می گردد. در چنین پروژه هایی مسله برقراری ارتباط بین سیستم تلفنی ویپ با سانترال پاناسونیک مطرح می گردد.

 

چند راه کار برای ایجاد ارتباط بین این دو سیستم وجود دارد که استفاده از این روش ها به نوع و مدل سانترال پاناسونیک باز می گردد :

 . راه کار اول  :

 

اگر سانترال پاناسونیک از مدل های TDA و TDE باشد , یک کارت PRI مدل KX-TDA 0290 در داخل اسلات سانترال پاناسونیک قرار گرفته و در سمت سیستم تلفنی VOIP  نیز یک کارت گیتوی E1 و یا روتر 2811 سیسکو با قابلیت پشتیبانی از ماژول E1  قرار می گیرد. سپس یک ترانک بین سیستم تلفنی ویپ و سانترال پاناسونیک ایجاد کرده و با اعمال تنظیمات متناسب  با نیازها و خواسته ها , ارتباط بین دو سیستم برقرار می شود.

 

. راه کار دوم :

 

استفاده از گیت وی FXO و گیت وی FXS در دو سمت سیستم تلفنی VOIP و سانترال پاناسونیک بوده که نیازمند به کانفیگ گیت وی های FXO و FXS و اعمال تنظیمات در سانترال پاناسونیک و سیستم تلفنی ویپ می باشد تا ارتباط بین دو سیستم برقرار گردد.