اصول سیستم های تلفن تجاری PBX , IP PBX , VOIP

 

در سال های اولیه خطوط تلفنی , تماس ها از طریق تابلوهای عمومی انجام می شد جای که اپراتورها آنها را به صورت دستی به سمت گیرنده های صحیح هدایت می کردند. در اواسط قرن بیستم و با افزایش تقاضا چندین خط برای کنترال تعداد فزاینده تماس های تلفنی نصب شد. مشاغل شروع به استفاده از خطوط جداگانه برای بخش ها داخلی کردند. با این حال آنها هنوز هم مجبور بودند برای هر تماسی که بین ادارات انجام می شد هزینه های زیادی بپردازد و این فقط شامل هزینه ای بود که دریک شهر انجام می شد با افزایش این هزینه ها و نیاز به راه حل بهترباعث انقلاب تلفنی در تجارت شد.

 

سیستم های PBX

 

PBXدستگاههای تلفن مرکزی یا سانترال هستند که در شرکت ها و سازمان ها نقش اساسی در ایجاد ارتباطات تلفنی دارند. این دستگاهها  خطوط تلفن های داخلی را بصورت آنالوگ یا دیجیتال بر روی زوج مسی تلفن فراهم می نمایید. قابلیت این دستگاهها برای کاربران فعلی این سیستم شناخته شده است که مهمترین آن فراهم کردن خطوط تلفن داخلی است.

دردهه 1960 PBX اولین سیستم های توسعه یافته بودند که به یک اپراتور انسانی نیاز داشت تا تماس های دستی را هدایت کند. شرکت ها با استخدام اپراتورهای خود و خرید یا اجاره تعداد کمی از خطوط تلفن و بلوک تابلوها , توانستند تعداد کمتری از تلفن ها را برای استفاده کمتر کنند یک واقعیت باقی ماند ه است که تماس های تلفنی هنوز به یک اپراتور انسانی احتیاج داشت. در دهه 1970 , تابلوهای اتوماتیک علاوه براین از ابررساناها را دیدند و آنها را سریع تر و قابل اعتمادتر می کردند.

حتی PBX بدون نیاز به یک اپراتور انسانی , سیستم های مقرون به صرفه تر و محبوب تر شدند. هنگامی که مشاغل از استفاده از خدمات عمومی سوق پیداکرند , منابع قدرت بیشتری را که توسط سیستم های جدیدشان ارایه شده بود از جمله شماره گیری پسوند , گروهای شکار و حمل و نقل تماس پیدا کردند. PBX ها در حال حاضر بین بسیاری از سازمان ها و شرکت ها دستگاههای شناخته شده ای هستند.

 

سیستم IP PBX چیست

با استفاده از فناوری VOIP دستگاه های PBX به عرصه ی نوینی وارد شد ه اند. اساس این تحول در اثر استفاده این فناوری از شبکه های مانند اینترنت است که امروزه در هر نقطه ای قابل دسترس است . ترکیب فناوری VOIP در دستگا های PBX نسل جدید این دستگاه ها را بوجود آورده که آن را با نام IP PBX می شناسند. قبل از اینترنت تمام تماس های تلفنی از طریق شبکه شرکت تلفن انجام می شد که  هر تماس به تلفن های آنالوگ نیاز داشت. سپس با شروع دهه 1990 , توسعه دهندگان این امکان را فراهم کردند که تماس ها را از طریق شبکه داده اینترنت هدایت کنند Voice Over Internet

مزایای جدیدی که این دستگاه ها به همراه دارند , از نقطه نظرهای متفاوتی قابل بررسی است که در ادامه این متن به آن ها اشاره می شود. کاهش هزینه های جاری از جمله جذاب ترین ویژگی های این سیستم است. IP PBX دارای امکانات کاربردی نوینی می باشد .

 1. امکان ارایه نامحدود شماره تلفن داخلی
 2. امکان دریافت پیام صوتی ( Voice mail )
 3. ظبط مکالمات
 4. تلفن های نرم افزاری ( Soft Phone )
 5. Voice mail to Email
 6. کنفرانس صوتی
 7. شنود مکالمات ( Call barging )
 8. صف انتظار
 9. Call Waiting
 10. گزارش گیری
 11. ارتباط تصویری

 

ویپ

voip

voip ( voip over internet protocol )که با نام IP تلفنی نیز از آن یاد می شود . امکان استفاده از اینترنت برای مکالمات تلفنی را فراهم می نماید. در مقابل استفاده از خطوط تلفنی سنتی , VOIP  از فناوری دیجیتال استفاده می نماید و نیازمند یک اتصال broadband است.هم اینک شرکت های متعددی سرویس فوق را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند.

متداولترین کاربرد voip برای موارد شخصی و استفاده در منازل , سرویس های تلفنی مبتنی بر اینترنت است که با محوریت یک سوییچ تلفن انجام می شود. با استفاده از فناوری فوق , استفاده کنندگان می توانند همچنان دارای یک شماره تلفن باشند. در چنین مواردی مکن است از یک آداپتور نیز استفاده گردد.آداپتور فوق این امکان را در اختیار استفاده کننده قرار خواهد داد تا بتوانند از یک تلفن معمولی نیز استفاده نمایند.

در زمان استفاده از سرویس فوق , مخاطب شما متوجه این موضوع نخواهد شد که شما از فناوری VOIP استفاده می نماید و قادر به تشخیص تفاوت سرویس فوق نسبت به یک تلفن سنتی نمی باشد.

 

عملکرد VOIP

در گذشته ای نه چندان دور , پیشگامان عرصه های علمی به این نتیجه رسیدند که می توان یک سیگنال را بصورت دیجیتال ودر یک مسافت طولانی ارسال نمود. بدین منظور می بایست قبل از ارسال سیگنال , آن را با استفاده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال , دیجیتال و سپس ارسال ودر نقطه پایانی انتقال با استفاده ازیک مبدل دیجیتال به آنالوگ مجدا آن را به آنالوگ تبدیل نمود.فناوری VOIP نظیر آنچه اشاره گردید کار می کند.

فن آوری VOIP از بسته های اطلاعاتی IP به منظور حرکت در شبکه و رسیدن به مقصد نهایی استفاده می نماید.

 

مزایای استفاده از سیستم VOIP

 

در فناوری VOIP می توان هر زمان و با هر شخص گفتگو نمود کافی است که در آن مقطع زمانی سایر افرادی که شما می خواهید با آنان گفتگو نماید نیز به اینترنت متصل شده باشند مکالمه برقرار شده تا زمان دلخواه می تواند ادامه یابد. علاوه براین , می توان در یک زمان با چندین نفر گفتگو نمود در زمان گفتگو با سایر افراد و بطور همزمان می توان تصاویر , نمودارها و تصاویر ویدیویی را نیز مبادله کرد.