IP Phone چیست ؟

IP Phone یا تلفن تحت شبکه به تلفن هایی گفته می شود که با فناوری IP ایجاد شده اند. با رشد روزافزون بسترهای ارتباطی و با جهانی شدن IP ( Internet protocol ) امروزه سیستم های مخابراتی و ارتباطی در سراسر دنیا با وجود فواصل گسترده به سازگاری کاملی دست پیدا کردند. IP Phone ها این امکان را دارند که تنها با دسترسی به بستر اینترنت و داشتن IP اختصاصی تصویر و صدا را به سادگی منتقل کنند. این سیستم ها از نظر سخت افزاری و نرم افزاری سیستمی جامع و کامل برای امنیت و نظارت در نظر گرفته می شود و قابلیت اتصال به اینترنت یا تلفن برای ارسال و دریافت تصاویر و نظارت بر مجموعه از هر نقطه را دارد.

آی پی فون ( IP phone ) ابزاری است که با استفاده از شبکه های کامپیوتری امکان برقراری تماس و انتقال صدا و تصویر را برای سازمان یا کاربران فراهم ساخته و نیاز ما را به استفاده از سیستم های تلفن قدیمی رفع می نماید. گوشی های آی پی فون به راحتی از طریق جایگزینی سانترال های سنتی ( PBX ) با سانترال های آی پی فون ( IP -PBX ) قابل استفاده می باشند.

تلفن های IP نقش زیادی در کارایی , کیفیت و امکانات یک سیستم تلفنی VOIP دارند. طبق ارزیابی طولی نخواهد کشید به همان سبکی که تلفن همراه شبکه تلفن ثابت را متحول کرد سرویس های ارزش افزوده که از طریق اینترنت و پروتکل IP ارایه می شوند نیز صنعت مخابرات را بکلی متحول سازند.منظور از سرویس های ارزش افزوده ارسال همزمان صوت , داده و تصویر و اطلاعاتی نظیر این برای کاربر از طریق پروتکل IP می باشد