پاناسونیک یکی از با سابقه ترین برندهای تولید کنندی تجهیزات و لوازم الکترونیکی در دنیا است . این برند ژاپنی , به مدت یک قرن در این صنعت فعالیت دارد.

پاناسونیک ( Panasonic Corporation ) شرکتی بین المللی با سابقه و ریشه ی ژاپنی است که سال ها در صنعت الکترونیک جهان فعالیت می کند. این شرکت تا سال 2008 با عنوان Mastsushita Electric lndustrial فعالیت داشت و محصولات خود را تحت برند پاناسونیک و تعدادی برند دیگر به بازار عرضه می کرد. در دهم ژانویه ی سال 2008 , شرکت اعلام کرد که نام رسمی خود را نیز به Panasonic Corporation تغییر خواهد داد. در نهایت در یکم اکتبر همان سال نام شرکت به طور رسمی به پاناسونیک تغییر یافت.

شرکت پاناسونیک در طول تاریخ صد ساله ی خود ؛ برندهای متنوعی را پوشش داده و در نهایت تمامی محصولات را تحت برند پاناسونیک متحد کرده است. محصولات این شرکت مانند هموطنان رقیبش یعنی سونی , هیتاچی و دیگر برندهای الکترونیکی مانند نیمه هادی ها تا لوازم منزل و تجهیزات سرگرمی هواپیمایی تولید می کنند.

شرکت پاناسونیک توسط کونوسوکه ماتسوشیتا تأسیس شد. ماتسوشیتا با تأسیس این شرکت توانست نام خانواده‌ی خود را در جهان پرآوازه کند. او که در برخی رسانه‌ها لقب «خدای مدیریت» را به خود اختصاص داده است، پس از تأسیس شرکت در سال ۱۹۱۸، تا سال ۱۹۶۱ به‌عنوان رئیس آن فعالیت می‌کرد. کونوسوکه در سال ۱۹۶۱ سمت مدیریت را به داماد خود سپرد و تا سال ۱۹۷۱ به‌عنوان مشاور در شرکت فعالیت داشت. کونوسوکه در سال ۱۹۸۹ در اثر سرطان ریه از دنیا رفت.

شرکت پاناسونیک در حال حاضر تحت مدیریت کازوشیرو تسوگا فعالیت می‌کند و از خانواده‌ی ماتسوشیتا، ماسایوکی ماتسوشیتا به‌عنوان معاون اول در این شرکت مشغول به کار است. در آخرین گزارش‌ منتشرشده، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۷ حدود ۷۰ میلیارد دلار اعلام شده است.

تاریخچه ی تاسیس

کونوسوکه ماتسوشیتا به خاطر اوضاع نامناسب اقتصادی ژاپن در ابتدای قرن بیستم و همچنین فقر خانواده، از سن ۹ سالگی وارد بازار کار شد. او در کنار فعالیت کاری در فروشگاه دوچرخه، به تحصیل و مطالعه نیز ادامه می‌داد. رئیس او از همان دوران کودکی متوجه علاقه‌ی شدید کونوسوکه به تجارت و کسب و کار شد. پس از مدتی که خودروها و موتورسیکلت‌ها وارد خیابان‌های ژاپن شدند، کونوسوکه تصمیم گرفت شغل خود را عوض کند.

کونوسوکه در ۱۵ سالگی به شرکت تجهیزات الکتریکی و روشنایی اوزاکا رفت و در آنجا مشغول به کار شد. او علاقه‌ی زیادی به کار داشت و با رشد مناسب، در سن ۲۲ سالگی به سمت بازرسی شرکت منصوب شد. ایده‌های این جوان ژاپنی هیچ گاه ذهنش را رها نمی‌کردند. او یک سرپیچ لامپ طراحی کرد و ادعا می‌کرد که عملکردی بهینه‌تر دارد. البته رئیسش پیشنهاد توسعه‌ی این محصول را قبول نکرد و کونوسوکه نیز به ناچار شرکت را ترک کرد تا رؤیایش را تعقیب کند.

او در سال ۱۹۱۷ به همراه همسر و برادر همسرش، کارگاه تولیدی و فروشگاه خود را در اوزاکا تأسیس کرد. پس از مدتی نمونه‌های کامل سرپیچ‌ها تولید شدند اما بازار آن‌ها را نپذیرفت. شرایط دشوار روزهای ابتدایی شرکت باعث شد آن‌ها برای تأمین مایحتاج زندگی برخی از دارایی‌های خود را بفروشند. پس از مدتی، کونوسوکه که اعتبار مناسبی بین فعالان صنایع الکتریکی داشت، از یک کارخانه‌ی بزرگ ژاپنی، سفارش تولید صفحات عایق دریافت کرد. او به همراه همکارانش با جدیت کار کردند تا این سفارش را به بهترین نحو تحویل بدهند و سرمایه‌ی لازم برای تولید انبوه ایده‌های خود را جذب کنند.

 

ورود به صنایع جدید

 

با گسترش شرکت و تأسیس کارخانه‌های جدید در شهرهای مختلف ژاپن، کونوسوکه تصمیم گرفت ساختار مدیریتی شرکتش را منظم و قوانین اساسی آن را تدوین کند. او با برگزاری جلسات متعدد با دیگر مدیران و همچنین تألیف قوانین اولیه، ساختاری منسجم به شرکت روبه‌رشدش داد. یکی از اصول مورد تأکید او، مسئولیت‌پذیری و تعهد شخصی مدیران به جایگاه شغلی بود. او به آموزش کارمندان نیز توجه زیادی داشت و اولین مؤسسه‌ی آموزشی شرکت را در سال ۱۹۳۴ تأسیس کرد.

 

قرن 21 , ادغام های بزرگ در خط مقدم جنگ ناتمام فناوری

با شروع قرن ۲۱ تعداد شرکت‌های فعال در بازارهای مشترک با پاناسونیک روز به روز بیشتر می‌شد و این شرکت در تمامی صنایع و بازارهایش، رقبایی جدی داشت. آن‌ها به‌مرور برندها و شرکت های زیرمجموعه را تحت نامی واحد گردآوری کردند و در سال ۲۰۰۸، نام شرکت را به‌صورت رسمی به پاناسونیک تغییر دادند.

سال‌های بعدی با مشکلات کوچک و بزرگی برای این شرکت همراه بود و شکست‌ها و پیروزی‌های متعدد در رقابت‌های بازار، برخی اوقات منجر به کاهش نیرو در این شرکت باسابقه شد. به‌عنوان مثال آن‌ها در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۰ هزار کارمند خود یعنی ۱۰ درصد از کل نیروی کار را اخراج کردند. البته در همان سال ورود به بازارهای جدید مانند سیستم‌های هشدار، سرگرمی‌های حین پرواز و سیستم‌های صوتی و تصویری مدرن نیز در برنامه‌ی پاناسونیک قرار داشت که با همکاری دیگر شرکت‌های بزرگ جهان انجام می‌شد.

 

در سال ۲۰۰۸، نام شرکت به‌طور رسمی به پاناسونیک تغییر کرد
 

همکاری‌های بزرگ پاناسونیک در سال ۲۰۱۴ و با حضور یکی از پیشروترین شرکت‌های حال حاضر دنیای فناوری یعنی تسلا موتورز انجام شد. این دو شرکت قراردادی برای ساخت کارخانه‌ی تولید باتری خودرو امضا کردند که تا سال ۲۰۲۰ ساخت آن به پایان خواهد رسید. هزینه‌ی ساخت این کارخانه حدود ۵ میلیارد دلار اعلام شده است و ۶۵۰۰ نفر در آن مشغول به کار خواهند بود. این کارخانه هزینه‌های تولید باتری را برای تسلا تا ۳۰ درصد کاهش خواهد داد.

از آخرین قراردادهای همکاری پاناسونیک در دوران مدرن فناوری نیز می‌توان به همکاری با شهر دنور در سال ۲۰۱۶ اشاره کرد. آن‌ها قصد دارند با پیاده‌سازی فناوری‌های پیشرفته، دنور را به هوشمندترین شهر آمریکا تبدیل کنند.

در حال حاضر برند پاناسونیک حدود ۲۶۰ هزار کارمند در سرتاسر جهان دارد. در آخرین آمارهای ارائه‌شده، درآمد این شرکت را ۷.۳۴۳ تریلیون (حدود ۷۰ میلیارد دلار)  اعلام شده است. زیرمجموعه‌های اصلی پاناسونیک در حال حاضر، لوازم خانگی، سیستم‌های هوشمندسازی خودرو، تجهیزات وسایل تفریحی حین پرواز، فناوری‌های ارتباطی، تجهیزات الکترونیکی، سیستم‌های تهویه‌ی هوا و همچنین شرکت بزرگ سانیو را شامل می‌شوند.